June 10, 2025

Onko kalium sadonmuodostusta rajoittavana tekijänä tilallasi?

Yli 60 prosenttia Suomen pelloista kuuluu Eurofinsin tilastojen mukaan viljavuuskaliumiltaan luokkaan välttävä–huono. Määrä on lisääntynyt koko 2000-luvun ajan. Nurmille tämä on huono uutinen, sillä kalium on nurmilla typen jälkeen eniten sadonmuodostusta rajoittava tekijä. Tämä voi johtaa siihen, että typpilannoituksella ei saavutetakaan suurempaa nurmisatoa.
Onko kalium sadonmuodostusta rajoittavana tekijänä tilallasi?
Onko kalium sadonmuodostusta rajoittavana tekijänä tilallasi?

Nurmisadon mukana poistuu kaliumia yli 150 kg vuodessa – joka vuosi. Siksi nurmilohkojen kaliumlannoituksesta on huolehdittava joka kasvukausi. Lisäksi jokaiselle satokerralle tulisi antaa kaliumia lannoitteena.

On myös muistettava, että kalium on helposti huuhtoutuva ravinne. Poikkeuksena on nurmien perustamisvaiheessa käytettävä Yara BIOTIITTI, joka on pitkävaikutteinen kaliumlannoite. Yara BIOTIITIstä vapautuu vuosittain noin 30 kg kaliumia/ha.

Huomioi viljavuuskalium lannoitevalinnoissa

Mikäli nurmilohkon viljavuuskalium on välttävä tai huono, tulee lannoitukseen aina valita korkeakaliuminen lannoite, kuten YaraMila Y 4 ja YaraMila NK 2. Lisäksi nurmien perustamisvaiheeseen suositellaan Yara BIOTIITTI -lannoitetta 5 t/ha.

YaraBela-typpilannoitteita voi valita hyvä- tai korkeakalisten nurmilohkojen lannoitukseen erityisesti silloin, jos myös viljavuusfosforiluvut ovat vihreällä. YaraBela RIKKISALPIETARI soveltuu lisäksi erinomaisesti karjanlannan täydennyslannoitukseen, kun fosfori ja kalium tulee karjanlannasta.

kuva 2